İçeriğe geç
Anasayfa » Blog » Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri

Bu yazımızda, geri dönüşüm için kullanabileceğimiz atık malzemelerden yapabileceklerimiz hakkında ufak bir araştırma yaparak size birkaç fikir vermek istedik. Dileriz ki bu post, atık malzemeleri geri dönüştürme fikrine yabancı olan okuyucularımız için bir başlangıç mahiyetinde olur. Bu bakış açısı ile düşünmeye başladığımız zaman, kullandığımız ve çöpe atmak üzere oluğumuz her şeye artık farklı bir gözle bakıp, atılacak malzemenin gerçekten çöp olup olmadığını sorgulama aşamasına geçiş yapıyoruz. Çöp olarak düşündüğümüz bazı atık malzemelerden yapacağınız sayısız geri dönüşüm ürününü nasıl yapacağınız ise, tamamen sizin hayal gücünüzle sınırlı.

İlgili fotoğrafın altında, açıklayıcı bilgilerin yer aldığı web site linklerini tıklayarak, o geri dönüşüm çalışması ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu arada, size ilk sırada sunduğumuz gazoz kapakları ile yapabileceğiniz geri dönüşüm fikrinin de, kesinlikle bir tesadüf olmadığını belirtmek isteriz 🙂

GAZOZ KAPAKLARI İLE MUTFAK DUVARLARINIZ ŞENLENSİN!

Mutfak duvarlarınız için klasik mozaik fikrini bir kenara koyalım 🙂 Bu harika fikirle karşılaşana kadar, adamızın da simgesi olan gazoz kapaklarının, bu şekilde kullanılabileceğini biz bile hayal etmemiştik 🙂

Love Beer? Create A Bottle Cap Backsplash | Apartment Therapy

PLASTİK KOVA İLE SEPET YAPIMI

Bu şirin sepetleri yapabilmek için ihtiyacımız olanlar, sadece aşağıdaki fotoğrafta yer alan malzemeler.

 Plastik Kova ile Dekoratif Sepet Yapımı (5) – Canım Anne (canimanne.com)

ARTAN KUMAŞLARI DEĞERLENDİRELİM, PASPAS YAPALIM

Fotoğrafın altındaki bağlantıya tıklayarak, bu kullanışlı paspasları nasıl yapacağınıza dair ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

NaLaN’ın Dünyası : Artan Kumaşları Değerlendirelim Paspas Yapalım (nalan1907.blogspot.com)

ÇAKIL TAŞLARINDAN NİHALE

Deniz kenarından topladığımız çakıl taşlarının, böyle işlevsel bir ürüne dönüşeceği kimin aklına gelirdi? 🙂

Kendin Yap: Çakıl taşlarından yapabileceğiniz projeler.. | Ev Gezmesi

DERGİ SAYFALARINDAN BARDAK ALTLIĞI YAPIMI

Tarihi geçen dergilerden; çöp sepetinden aynaya, tablolardan çantalara ve bardak altlıklarına kadar birçok obje yapılabilir. Bardak altlığı örneği ile biz bir başlangıç yaptık, diğer seçenekleri de mutlaka araştırmanızı öneririz.

NaLaN’ın Dünyası : Dergi ile el sanatları: 23 Geri Dönüşüm Fikri (nalan1907.blogspot.com)

PET ŞİŞELERDEN KALEM KUTUSU

Pet şişeler kullanılarak yapılan kalem kutuları, içinde yer alan malzemeleri görmek açısından da bizce güzel bir fikir olmuş.

10 Creative Ways You Can Reuse Plastic Bottles (celebspulse.com)

BOŞ KAVANOZLARDAN MUMLUK YAPIMI

Hepimizin evlerinde olan boş kavanozlardan, böyle rengarenk mumluklar yapabiliriz.

Akrilik Boya ile Kavanoz Boyama Fikirleri | Dekordiyon

PLASTİK KAŞIKLARDAN AYNA YAPIMI

Bu kadar ucuz bir atık malzeme ile, böylesine şık bir ayna yapılabildiğini biliyor muydunuz?

DIY Decorative Plastic Spoon Mirror – DIY Tutorials (fabartdiy.com)

ESKİ CD LERDEN DEKORATİF OBJE TASARIMLARI

Günümüzde telefon, tablet ve bilgisayarlarımıza dijital formatta yükleyip dinleyebildiğimiz müzikleri, daha önceleri Cd lerden dinleyebiliyorduk. Bu işlevini kaybetmiş, kenarda öylece bekleyip duran Cd ler ile ilgili eğlenceli fikirler bulduk. İster tablo yapımında, isterseniz aynaların kenarına yapıştırıp, isterseniz de aşağıdaki örneklerde oluğu gibi, lamba veya dekorasyon malzemesi yapmak için bu malzeme biçilmiş kaftan.

Kullanılmayan CD ‘leri Değerlendirmenin +12 Yolu | Dekordiyon

KONSERVE KUTULARINI DEĞERLENDİRELİM

Kalemlikten saksıya kadar birçok alanda kullanılan boş konserve kutuları ile yapılanlar, oldukça şık ve işlevsel görünüyor.

♥♥ Hobi Vakti ♥♥: Bezelye Kutuları / Geri Dönüşüm

TUVALET KAĞIDI RULOLARINI ATMAYIN!

Tuvalet kağıdı rulosu ile ilgili o kadar çok geri dönüşüm fikri var ki, hangisinden bahsedeceğimiz konusunda kararsız kaldık. Çocuklar için oyuncak yapımı, kalemlik, çeşitli ev dekorasyon malzemeleri, lambalar gibi, geri dönüşümde kullanabileceğimiz çok seçenek var. Aşağıdaki linki kullanarak, hatta dilerseniz kendiniz de ufak bir araştırma yaparak, bu malzemeyi dilediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Tuvalet Rulosundan Okul Öncesi Sanat Etkinliği | Meryem Öğretmenin Okul Öncesi Etkinlikleri (meryemogretmen.com)

YUMURTA KOLİSİNEN ABAJUR

Bu kadar şık bir dekorasyon objesini, fazla bir efor sarf etmeden yapabileceğimiz fikri, bizim hoşumuza gitti açıkçası 🙂

DIY Egg Carton Lamp – A Pretty Life In The Suburbs

Paylaştığımız fikirler ve daha binlercesini araştırıp bularak veya kendi hayal gücünüzü kullanarak, atık malzemelerden yapmak, doğamıza, çevremize, bütçemize, yaratıcılığımıza ve üretkenliğimize katkıda bulunacak.

O halde siz de geri dönüşüm fikirlerini hayatınıza katmaya ne dersiniz?

Sevgiyle